OlyBetis jalka MM esimene võit duublisse.

Alkoholi tarbimine Kataris jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal

Paljud inimesed ei ole teadlikud islamimaade alkoholiseadustest. Mõnedes moslemiriikides on alkoholi suhtes väga ranged seadused, samas kui teistes on need lõdvemad. Üldiselt on avalikus kohas joomine ja alkoholi omamine ilma loata enamikus islamimaades ebaseaduslik.

Mõned erandid on olemas ja eeskirjad võivad riigiti erineda. Näiteks mõnes Pärsia lahe riigis on alkoholi joomine keelatud ainult moslemitele ja mittemoslemid võivad alkoholi osta volitatud müüjatelt.

Seega, kui plaanite külastada mõnda islamiriiki nagu Katar ja saada osa 2022. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste melust, on oluline mõista Katari alkoholi tarbimist käsitlevaid seadusi.

Alkoholi tarbimine Kataris

Kõige elementaarsem küsimus on, kas Kataris on alkohol lubatud? Vastus on jaatav. Kataris on alkoholi tarbimine ja ostmine seaduslik ning nagu Eestiski alkoholi saab osta ainult ametlike tootjatelt (aktsiisikaup). Kui nüüd tuleb konks.

Kataris on alkoholi omamine ja tarbimine seaduslik, aga avalikus kohas joomine on rangelt keelatud ja karistatav ning sellele kehtib null tolerants. Turistidel ja mittemoslemi residentidel on seadusega lubatud juua, aga seda ainult privaatselt ja nii, et nad ei joo end purju ega joomisega ei häiri teisi inimesi.

Privaatselt tähendab, et alkoholi ei tohi tarbida avalikus kohas (näiteks pargis), aga võib hotellis, klubis, baaris, restoranis jne. ja kodus ning tarbimisega peab olema ettevaatlik, sest avalikus kohas purjus olemine on Kataris kriminaalkuritegu.

Katari alkoholiseadused

Avalikus kohas alkoholi tarvitamine või ilmselgete joobetunnustega olemine on ebaseaduslik ja võib kaasa tuua suuri trahve ja isegi vanglakaristust. Avaliku joomise eest võib näiteks määrata vanglakaristuse ja/või kuni 3000 QAR (825 eurot) suuruse trahvi. Kataris võib alkoholi tarbida alates 21. eluaastast.

Väljavõte 2004. aastal vastuvõetud Katari seadusest nr. 11: Mootorsõiduki juhtimine alkoholi, narkootikumide või muude psühhotroopsete ainete mõju all on raske kuritegu. Solvav käitumine, avaliku elu häirimine, vandumine ja ebaviisakate žestide tegemine on rikkumised, mille eest võib saada vanglakaristuse ja/või väljasaatmise.

Lisaks alkoholi ei saa osta nii nagu oleme harjunud. Kataris on alkoholi ostmiseks vaja riikliku luba, mis tõestab, et ostja on mitte-moslem ja tal on õigus alkoholi osta.

Alkoholi tarbimine Katari maailmameistrivõistluste ajal

Kuna Katar on esimene moslemiriik, mis võõrustab FIFA maailmameistrivõistlusi, on olnud palju spekulatsioone ja arutelusid alkoholi lubamise kohta turniiri ajal.

Kui eeldati, et Katar muudab 2022. aasta FIFA maailmameistrivõistluste ajal ajutiselt oma alkoholiseadusi ja meediateadete kohaselt on turniiri ajal alkohol saadaval hotellides, klubides ja litsentseeritud restoranides ning mõnes selleks ettenähtud fännitsoonis, siis paraku seda ei juhtunud ja viimane jäi lahtiseks.

UUENDATUD 04.09.2022: Nüüd on selgunud lõplik otsus. Katar lubab piletiga fännidel osta õlut jalgpalli maailmameistrivõistlustel alates kolm tundi enne algust ja ühe tunni jooksul pärast lõpuvilet, kuid mitte mängu ajal, ütles turniiri plaanidega kursis olev allikas.

Budweiser, mis on MM-i suursponsor, kellel on ainuõigus turniiril õlut müüa, hakkab õlut pakkuma iga staadioni ümbritsevas piletiga piiratud piirkonnas, kuid mitte staadioni tribüünidel või saalides.

Tehti küll väga väikesed erandid. Staadionitel fännid ei saa alkoholi osta, aga enne ja pärast mängu, mõned dringid on võimalik teha, aga siingi see piirdub rangete piirangute ja kellaaegadega.

Lisaks lubatakse Budweiseril pakkuda õlut Doha kesklinnas asuvas FIFA fännitsoonis iga päev 29-päevase turniiri ajal (mis algab 20. novembril) kell 18.30 kuni 1.00 ööseni).

Varasematel MM-turniiridel pakuti õlut fännitsoonides kogu päeva jooksul.

Kust osta alkoholi Kataris? Kui palju see maksab?

Praegu võivad elanikud ja turistid alkoholi tarbida selleks ettenähtud kohtades, näiteks baarides, klubides või hotellides. Tavalised restoranid ei paku alkohoolseid jooke, kuid hotellide sees asuvad litsentseeritud restoranid võivad neid serveerida.

Katari üle 21-aastased elanikud võivad alkoholi osta ka Qatar Distribution Company (QDC) müügipunktist, kui neil on eelnevalt kinnitatud litsents. Pange tähele, et see on mõeldud nende enda koduseks tarbimiseks ja nad ei tohi seda teistele müüa.

Püha ramadaani ajal on alkoholi tarbimine Kataris rohkem piiratud. Päeval võivad mõned hotellid pakkuda alkoholi toateeninduse raames, kuid baarid ja restoranid on suletud. Öösel on baarid, klubid ja restoranid avatud.

Lisaks piirangutele ei ole alkoholi tarbimine Kataris kõige odavam lõbu. Näiteks Katari pealinnas Dohas maksab üks pudel õlut ca. 10 eurot.


AVALEHT | AJAKAVA | ALAGRUPID | TULEMUSED | TURNIIRITABEL | ENNUSTUS | ÜLEKANDED


Samal teemal...