OlyBetis jalka MM esimene võit duublisse.

Venemaa eemaldati rahvusvahelisest jalgpallist Ukrainasse sissetungi tõttu

FIFA ja UEFA eemaldasid Venemaa jalgpalliklubid ja rahvusmeeskonnad rahvusvahelisest jalgpallist (s.h. ka 2022. jalgpalli MM-ilt) seoses Venemaa sissetungi ja agressiooni tõttu Ukrainasse. Kui kaua keeld kehtib on teadmata, aga teadaandes seisab, et «niikaua kuni järgmise teatamiseni».

Teade edastati 28. veebruaril, neli päeva pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse ja see teade tähendab ühtlasi seda, et Venemaa meeste koondis ei mängi märtsis toimuvatel jalgpalli maailmameistrivõistluste kvalifikatsiooni playoff mänge ning Venemaa naiste koondis eemaldati suvel toimuvalt Euro 2022 võistlustelt.

Samuti Venemaa jalgpalliklubi Spartak Moskva visati välja Euroopa Liigast ja nende kaheksandikfinaali vastane RB Leipzig pääseb ilma mänguta edasi veerandfinaali. Peale selle UEFA lõpetas ka mis tahes sponsorluse Venemaa energiahiiglase Gazpromiga.

FIFA ja UEFA ühisavaldus

«Jalgpall on siinkohal täiesti ühtne ja täielikult solidaarne kõigi Ukrainas kannatanud inimestega,» seisab FIFA ja UEFA ühisavalduses. «Mõlemad presidendid (UEFA ja FIFA presidendid, toim.) loodavad, et olukord Ukrainas paraneb oluliselt ja kiiresti ning jalgpall saaks taas olla inimeste ühtsuse ja rahu vektoriks.»

FIFA ja UEFA sekkusid ja eemaldasid Venemaa rahvusvahelisest jalgpallist pärast seda, kui Venemaa alustas 24. veebruaril Valgevene toetusel sõjalist sissetungi naaberriiki Ukrainasse.

Poola edasipääs

Venemaa meeste koondis pidi 24. märtsil jalgpalli MM-i playoff poolfinaalis kohtuma Poolaga, aga kuna Venemaa visati rahvusvahelisest jalgpallist välja, siis Poola jõudis ilma mänguta finaali, kus oldi vastamisi Rootsiga. Poola alistas Rootsi 2:0 ja see tagas pääsu jalgpalli MM 2022 turniirile.

Venemaa jalgpalli juhtorgan, RFU, teatas, et ei ole otsusega «kategooriliselt nõus» ja vaidlustab selle «vastavalt rahvusvahelisele spordiõigusele». Spartak Moskva nimetas otsust «ärritavaks», tehes kibeda säutsu Twitteris: «Me usume, et spordi eesmärk peaks ka kõige raskematel aegadel olema sildade ehitamine, mitte nende põletamine.»

Kui algselt pärast Ukraina agressiooni 24. veebruaril tuli FIFA välja leebema karistusega, kus otsustas, et Venemaa peab oma eelseisvad jalgpalli MM kvalifikatsioonimängud mängima neutraalsel territooriumil, Venemaa jalgpalliliidu nime all ning ilma oma lipu ja hümnita, siis selline leebe karistus tekitas palju poleemikat ning Šotimaa ja Iirimaa ühinesid mitmete teiste riikide, sealhulgas Inglismaa, Põhja-Iirimaa ja Walesi, aga ka Poola, Tšehhi ja Rootsi boikotiga, kus keelduti Venemaa vastu mängimast.

Sellise tugeva boikoti peale pidi nii FIFA kui ka UEFA reageerima ja otsustati, et Venemaa tuleb täielikult eemaldada rahvusvahelisest jalgpallist ja lõpetada teadmata ajaks agressorriigiga jalgpallisuhted. Seetõttu ka Meistrite liiga 2022. aasta finaal, mis algselt pidi toimuma 28. mail Peterburis, viidi üle Pariisi. Peale FIFA ja UEFA distantseerumise, astusid ka mitmed teised klubid iseseisvalt samme, et distantseeruda Venemaast, kui jõhkrast agressorriigist.

Sponsorlepingute lõpetamine

Mitmed klubid lõpetasid või lõpetavad sponsorlepingud Venemaa riiklike ettevõtetega. Näiteks Manchester United lõpetas sponsorlepingu Venemaa riikliku lennufirma Aeroflotiga. Bundesliga klubi Schalke lõpetas  koostöö peasponsori Gazpromiga, eemaldades eelmisel nädalal Venemaa energiaettevõtte logo oma särkidelt.

Samuti jäid ära Venemaa kvalifikatsioonimängud U-21 Euroopa meistrivõistlustele. «Kogu maailm peab olema ühtne ja näitama, et see on kõigutamatu», ütles Tottenhami mänedžer Antonio Conte. Ta lisas: «Ma arvan, et on õige väljendada oma pettumust rumaluse üle mõnede otsuste osas. Jalgpall ja UEFA peab olema ühtne ja näitama, et on tugev.»

Tänaseks on Venemaa seoses Ukrainasse sissetungi tõttu saavutanud paariariigistaatuse peale jalgpalli ka peaaegu kõikides spordialades, mis jätab jälje Venemaa sporti kui mitte aastateks, siis isegi aastakümneteks. See oli ettearvatav ja ainuvõimalik karistus teise suveräänse riigi ründamise eest ja seetõttu agressorina see üks diktaator hävitas enamiku riigi spordialad.

Teised spordialad

Lisaks jalgpallile eemaldati Venemaa ja ka Valgevene 2022. aasta taliparaolümpiamängudelt. Samuti rahvusvahelisest motospordist ja vormel ühe sarjast.

Ka Maailma Kergejõustikunõukogu teatas 1. märtsil uutest sanktsioonidest, mis keelavad kõigil Venemaa ja Valgevene sportlastel «viivitamatult» osaleda maailma kergejõustikusarja võistlustel.

Ukrainasse sissetung ei jätnud külmaks ka Rahvusvahelist Tenniseföderatsiooni (ITF), kes 1. märtsil tegi avalduse, milles teatas «Venemaa Tenniseföderatsiooni (RTF) ja Valgevene Tenniseföderatsiooni (BTF) kohesest peatamisest ITF-i liikmelisusest ja osalemisest ITF-i rahvusvahelistes võistkondlikes võistlustes kuni edasise teatamiseni» pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse.

Need on kõigest tähtsamad ja tuntumad rahvusvahelised spordiföderatsioonid ja liidud, kus Venemaa ja Valgevene ei saa osaleda. Tegelik nimekiri jätkub alates vibulaskmisest kuni maleni, curlingust jäähokini – kokku üle 20 erineva liidu ja föderatsiooni.


AVALEHT | AJAKAVA | ALAGRUPID | TULEMUSED | TURNIIRITABEL | ENNUSTUS | ÜLEKANDED


Samal teemal...